65: Funkčnosť diagnostiky po skončení aktualizácií (2024)

Už desaťročia existuje model predaja, pri ktorom výrobca / predajca počíta hlavne s príjmami počas životnosti produktu, nie so samotným ziskom pri predaji. V minulosti boli dobrý príklad dotované / blokované mobilné telefóny, dnes sú to tlačiarne, ktoré sa dajú kúpiť za minimálnu cenu, aby ste následne kupovali drahé náplne. Pri autách je príkladom záručný / pozáručný servis, náhradné diely a najnovšie aj platený prístup k technickým dátam, diagnostike cez PassThru a odomknutiu vozidiel (pre základné funkcie ako vymazanie chýb / reset servisu / špeciálne funkcie je nutné online odomknutie VIAC INFO TU).

Konkurencia medzi výrobcami diagnostických zariadení stlačila ceny na zlomok oproti 90. rokom (ak porovnáme nominálne predajné ceny a hodnotu peňazí / platy). Po predaji sú jediným príjmom výrobcov platené aktualizácie, ktoré ako prvý striktne vyžadoval Bosch (KTS - EsiTronic, bez aktualizácií sa všetko vypne). Aktuálne je vo väčšej či menšej miere vhodné platiť určité poplatky u väčšiny výrobcov. Niektoré sú snahou o pravidelné aktualizovanie, iné len prenesením poplatkov od samotných výrobcov vozidiel (online odomknutie). Informácie k zariadeniam v našej ponuke:

VCDS - anglické aktualizácie sú bezplatné, české sú spoplatnené malým poplatkom (cca do 30EUR) a sú nepovinné. Program ostáva fungovať aj bez nich, len pre odomknutie najnovších vozidiel potrebujete ziskať (kúpiť si) token (kód) priamo od automobilky. Výrobca pracuje na tom, aby mohol aj sám generovať tieto tokeny v programe.

SECONS - výrobca zariadení ako FCOM, FICOM, RENCOM, HICOM, PSACOM, TOCOM, POCOM, STARCOM... ponúka bezplatné aktualizácie. Na nové zamknuté vozidlá nemá riešenie (odomknutie), takže urobíte len povolené funkcie (čítanie chýb, livedata). Pre prácu s kľúčami na FCOM je potrebné vygenerovať kód, na ktorý SECONS prevádzkuje vlastný platený web, alebo u nás dostanete program na jeho bezplatné generovanie pre staršie ročníky vozidiel (pri kúpe nového zariadenia FCOM).

AUTOCOM - výrobca má online odomknutie niektorých značiek zahrnuté v poplatku za aktualizácie (pre zariadenie ICON), takže po ich skončení sa zastaví aj odomykanie. Okrem toho bez platných aktualizácií nie sú funkčné funkcie: export livedata, PassThru (ICON), Guided Diagnotic, ISS - automatická diagnostika všetkých jednotiek (ale priamym výberom jednotky sa dostanete všade), reset servisu, prispôsobenia, ADAS, test akčných členov... funkčný ostal len úplný základ - livedata a čítanie/mazanie chýb. Táto zmena bola zavedena výrobcom od roku 2024, obmedzuje aj staršie verzie softvéru. Okrem predĺženia aktualizácií si môžete ešte skúsiť nainštalovať svoj posledný platný program (stiahnete na autocom.sk , verzia 2020.00) a spúšťať ho po inštalácii s dátumom nastaveným pred skončením platnosti Vašej licencie (dátum skončenia licencie si overíte napríklad programom LAT.exe, ktorý máte v počítači po inštalácii akéhokoľvek programu Autocom). Aby ste sa vyhli problémom s nesprávnym dátumom v systéme, môžete použiť program runasdate a v ňom nastaviť spätný dátum. V inštalačnej zložke programu ešte premenujte súbor wyUpdate napríklad na wyUpdate XXX. Funkčnosť programu ale nie je 100%ná, nekedy zamrzne, problém je aj s kompletným skenovaním ISS. Nevieme, či bude takéto obídenie limitovania fungovať dlhodobo, oficiálny postup od výrobcu je len aktualizácia.

LAUNCH - bez platných aktualizácií ostáva zariadenie (z profesionálnej rady) funkčné, okrem niektorých online funkcií (napríklad flashovanie jednotiek v najvyšších modeloch). Tiež v starom softvéri nemusí po čase fungovať online preklač (ak sa napríklad zmení server u výrobcu). Zamknuté vozidlá sú tu riešené individuálne, takže okrem Hyundai / Kia (zahrnuté priamo v softvéri) si musíte iné značky dokupovať (ročné predplatné / kredity) a vtedy sú vyžadované aj platné aktualizácie softvéru. Launch ponúka aj jednoduchšie zariadenia s bezplatnými aktualizáciami a bez podpory zamknutých vozidiel, kde nemusíte nič riešiť.

CGSULIT - tieto jednoduché zariadenia majú bezplatné, zriedkavejšie aktualizácie a vobec nepodporujú zamknuté vozidlá, takže tiež nemusíte nič riešiť.