65: Funkčnosť diagnostiky po skončení aktualizácií (2023)

Už desaťročia existuje model predaja, pri ktorom výrobca / predajca počíta hlavne s príjmami počas životnosti produktu, nie so samotným ziskom pri predaji. V minulosti boli dobrý príklad dotované / blokované mobilné telefóny, dnes sú to tlačiarne, ktoré sa dajú kúpiť za minimálnu cenu, aby ste následne kupovali drahé náplne. Pri autách je príkladom záručný / pozáručný servis, náhradné diely a najnovšie aj platený prístup k technickým dátam, diagnostike cez PassThru a odomknutiu vozidiel (pre základné funkcie ako vymazanie chýb / reset servisu / špeciálne funkcie je nutné online odomknutie VIAC INFO TU).

Konkurencia medzi výrobcami diagnostických zariadení stlačila ceny na zlomok oproti 90. rokom (ak porovnáme nominálne predajné ceny a hodnotu peňazí / platy). Po predaji sú jediným príjmom výrobcov platené aktualizácie, ktoré ako prvý striktne vyžadoval Bosch (KTS - EsiTronic, bez aktualizácií sa všetko vypne). Aktuálne je vo väčšej či menšej miere vhodné platiť určité poplatky u väčšiny výrobcov. Niektoré sú snahou o pravidelné aktualizovanie, iné len prenesením poplatkov od samotných výrobcov vozidiel (online odomknutie). Informácie k zariadeniam v našej ponuke:

VCDS - anglické aktualizácie sú bezplatné, české sú spoplatnené malým poplatkom (cca do 30EUR) a sú nepovinné. Program ostáva fungovať aj bez nich, len pre odomknutie najnovších vozidiel potrebujete ziskať (kúpiť si) token (kód) priamo od automobilky. Výrobca pracuje na tom, aby mohol aj sám generovať tieto tokeny v programe.

SECONS - výrobca zariadení ako FCOM, FICOM, RENCOM, HICOM, PSACOM, TOCOM, POCOM, STARCOM... ponúka bezplatné aktualizácie. Na nové zamknuté vozidlá nemá riešenie (odomknutie), takže urobíte len povolené funkcie (čítanie chýb, livedata). Pre prácu s kľúčami na FCOM je potrebné vygenerovať kód, na ktorý SECONS prevádzkuje vlastný platený web, alebo u nás dostanete program na jeho bezplatné generovanie (pri kúpe zariadenia FCOM).

AUTOCOM - tento výrobca má online odomknutie niektorých značiek zahrnuté v poplatku za aktualizácie (pre zariadenie ICON), takže po ich skončení sa logicky stopne aj odomykanie. Okrem toho bez platných aktualizácií nebudú funkčné od verzie softvéru 2021.00 tieto komfortné funkcie: tlačenie PDF protokolov, export livedata, história, záložky, PassThru, Guided Diagnotic a funkcia ISS - automatická diagnostika všetkých jednotiek (ale priamym výberom jednotky sa dostanete všade). Od roku 2024 zvažuje výrobca obmedziť aj niektoré ďalšie servisné funkcie, mala by byť možnosť doaktivovať si ich na nové obdobie za menší poplatok oproti bežnej aktualizácii.

LAUNCH - bez platných aktualizácií ostáva zariadenie (z profesionálnej rady) funkčné, okrem niektorých online funkcií (napríklad flashovanie jednotiek v najvyšších modeloch). Tiež v starom softvéri nemusí po čase fungovať online preklač (ak sa napríklad zmení server u výrobcu). Zamknuté vozidlá sú tu riešené individuálne, takže okrem Hyundai / Kia (zahrnuté v softvéri) si musíte iné značky dokupovať (ročné predplatné / kredity). Launch ponúka aj jednoduchšie modely s bezplatnými aktualizáciami a bez podpory zamknutých vozidiel - tam nemusíte nič riešiť.

CGSULIT - tieto jednoduché zariadenia majú bezplatné aktualizácie a nepodporujú zamknuté vozidlá, takže tiež nemusíte nič riešiť.