61: Výber vhodnej diagnostiky (2023)

V našej ponuke máme zariadenia asi od 30EUR do 5500EUR, ale či dokážeme nájsť vyhovujúci typ (alebo kombináciu) závisí od Vašich požiadaviek a cenového limitu. Ponuka väčšinou obsahuje viac typov s cenami do uvedeného rozpočtu. Môžete nám do emailu skopírovať nasledujúci zoznam so 6 bodmi a na každý odpovedať podľa návodu, ktorý je nižšie:

1. JAZYK

2. SKÚSENOSTI

3. AKTUÁLNE VYBAVENIE

4. POKRYTIE VOZIDIEL

5. POŽADOVANÉ FUNKCIE

6. ROZPOČET

 

Návod pre jednotlivé položky:

 • 1. JAZYK
  • Toto býva prvé obmedzenie - ak zvládnete aspoň základné anglické výrazy, tak sa výber zúži len asi o 1/3 zariadení, ktoré sú kompletne v anglickom jazyku, resp. ich preklad je nepoužiteľný. Ak angličtinu neovládate vôbec, výber sa zúži o 2/3, pretože niektoré zariadenia (napr. Launch) sú preložené len čiastočne, majú dobrý automatický prekladač, ale aj tak sa v niektorých častiach môžu objaviť anglické výrazy. Zároveň s požiadavkou kompletného prekladu narastá aj cena dostupného zariadenia - pri univerzáloch aj niekoľkonásobne. Môžete uviesť aj iné svetové jazyky, ktoré ovládate - niekedy síce zariadenia nie sú v SK/CZ jazyku, ale majú dobrý preklad do Poľštiny / Nemčiny.
 • 2. SKÚSENOSTI
  • Niektoré zariadenia sú vhodnejšie pre začiatočníkov, niektoré menej. Dobrým príkladom ja Autocom - jednoduchý výber v českom jazyku a pri servisných funkciách sa zobrazí nápoveda s vysvetlením priebehu. Launch má zase rýchlejšie ovládanie / načítanie, ale napríklad pri špeciálnych funkciach / resetovaniach často nebýva popis na čo slúžia. Môžete mať preto veľmi pokročilé funkcie napríklad na výmenu riadiacich jednotiek, prispôsobenie klúčov, adaptácie systémov a podobne, ale nebudete ich vedieť použiť, ak ste začiatočník.
 • 3. AKTUÁLNE VYBAVENIE
  • Používate aj iné diagnostické vybavenie? Výber nového sa riadi aj tým, aby jeho funkcie dopĺňali Vaše aktuálne vybavenie, nie ho duplikovali. Môžete nám napísať aj čo Vám na aktuálnom pokrytí chýba - najčastejšie riešia zákazníci rozširenie špeciálnych funkcií, kódovania pre VAG vozidlá, pokrytie ázijských značiek, alebo nových zamknutých modelov. Niekedy je to môžné urobiť aj výmenou zariadenia za novší model, prípadne jeho aktualizáciou... podľa aktuálneho vybavenia môžeme poradiť aj tieto možnosti. 
 • 4. POKRYTIE VOZIDIEL
  • Potrebujete zariadenie pre svoje auto v garáži? Pre rodinné autá rovnakej značky? Niečo univerzálne ako doplnok v malom autoservise? Profesionálne vybavenie pre pokrytie aj nových zamknutých modelov, kde je nutné platiť ročné aktualizácie / poplatky? Chcete osobné / úžitkové / nákladné vozidlá, alebo traktory / stroje? Často vybavujeme servisy aj kombináciami viacerých zariadení namiesto najdrahšieho modelu od 1 výrobcu.
 • 5. POŽADOVANÉ FUNKCIE
  • Najlacnejšie zariadenia urobia len základ ako čítanie chýb a zobrazenie meraných veličín, prípadne ich dodávame bez softvéru (ten si musí zákazník kúpiť / stiahnúť sám, všetky informácie sú vždy v popise). Pokročilejšie zariadenia zvládajú základné servisné funkcie ako reset servisu / oleja, DPF, kódovanie vstrekovačov, batérie... lepšie aj množstvo zložitejších funkcií (výmeny komponentov, prispôsobenie kľúčov, kódovanie funkcií ako upozornenie na pásy, automatické svietenie, ťažné zariadenie, ADAS...) Najvyššia kategória môže obsahovať atypické funkcie ako programovanie jednotiek (prehratie originálnym softvérom zo servera), alebo rôzne príslušenstvo v balení (osciloskop, TPMS čítačka a snímače)
 • 6. ROZPOČET
  • Posledná položka, často ale jedna z najviac limitujúcich. Ak uvediete sumu 2000EUR, môžeme doporučuť aj vyhovujúce typy s cenou okolo 300EUR. Ak ale uvediete rozpočet 300EUR a požiadavku na kompletný preklad, všetky značky, všetky bežné servisné funkcie... dostanete pravdepodobne odpoveď, že pre Vás nemáme riešenie spĺňajúce všetky požiadavky. Netreba sa ale báť opýtať, pretože pre jednotlivé značky máme vybavenie s pokročilými funkciami aj v cenách 30-200EUR.