58: Porovnanie - testery autobatérií

Urobili sme jednoduché meranie a porovnanie testerov autobatérií CGSulit BD715, Launch BST360 a Launch BST860. Merania boli urobené na autobatérií a na regulovanom zdroji (pre porovnanie presnosti merania napätia).

 

Závery:

  • Meranie napätia okolo 11-13V je orientačne použiteľné, odchylka nad 0,5V bola pri napätí 11V cez CGSulit a pri napätí 15V pri BST360. Z napätia sa určuje stav nabitia a tam ide o kazdú desatinu + výrobca si sám určuje vzorec na percentá... Podľa tabuľky mala testovaná baterka skutočné nabitie 30-40%, najpresnejšie to vyhodnotil BST360  https://i0.wp.com/www.compactrv.net/wp-content/uploads/2021/03/SoC-AGM.jpg
  • Meranie štartovacieho prúdu sa medzi zariadeniami líšilo v rovnakej norme cca do 10%
  • Meranie vnútorneho odporu sa medzi zariadeniami líšilo cca do 25%.

Ak teda budete používať len 1 tester rovnakým spôsobom (normou) a poznačíte si vnútorný odpor pre nové / dobré / zlé baterky (nabité) a koľko je odchylka štartovacieho prúdu v porovnaní s deklarovanou hodnotou pri novej baterke... tak na určenie základného stavu baterky to bude stačiť. Presné percento nabitia bude lepšie určiť presne klasickým multimetrom podľa uvedeného linku. Percento životnosti sa počíta porovnaním nameraného a deklarovaného štartovacieho prúdu (CGSulit jednoducho vydelí nameraný prúd oproti zadanému, takže 0% = nefunkčná tehla a už niekde okolo 30-50% je baterky zrelá na výmenu... Launch má zase vlastný vzorec, tam je vyhodnotenie na spôsob - pri zobrazených 0% doporučujú výmenu).

Porovnávať hodnoty medzi jednotlivými testermi nemá zmysel, pretože každý pracuje so odchylkou a vyhodnocovanie stavu batérie môže mať úplne iný vzorec. Skúšané testery je vodné použiť na orientačné rýchle zistenie stavu batérie / dobíjania / zvlnenia napätia... ale určite nie na presné určenie parametrov napríklad ako podklad pre reklamáciu autobatérie.

Nižšie nájdete výsledky testovania.