70: Overenie stavu batérie v elektromobiloch (2024)

Pri zhodnotení stavu vysokonapäťovej batérie v elektromobile si môžete pomôcť aj hodnotou SOH (state of health) v meraných veličinách vozidla. Túto hodnotu určuje riadiaca jednotka počas prevádzky. Upozorňujeme, že ide len o orientačnú kontrolu, pretože batérie majú tzv. buffer v hornej / dolnej časti prevádzkového napätia článkov a dokážu ho počas prevádzky zmeniť (= aj keď sa batéria opotrebuje napr. o 5%, tak v dojazde nemusí byť žiadny rozdiel). Taktiež zmena softvéru (aktualizácia) môže tento buffer zmeniť, alebo upraviť výpočet SOH. Už existujú prípady, keď vozidlo po aktualizácii softvéru zobrazilo vyššie SOH.

Uvedený zoznam nie je testovaný a hodnoty nemusia vždy znamenať SOH. Názvy nemusia byť zhodné vo Vašej diagnostike, ide len o pomoc pri hľadaní informácií o aktuálnom stave VN batérie. Často je v meraných veličinách možné nájsť aj iné zaujímavé údaje (štatistiku rýchlonabíjania, celkové nabitá kWh, počet pripojení nabíjačky...).

 

Renault + Dacia (Zoe, Spring, Twizzy...): pozrite hodnotu SOH v jednotke LBC (lithium battery control) / Trakčný akumulátor (AT)

Audi, Skoda, VW (e-tron, Enyaq, ID.3/4/5/Buzz...): Regulace VN baterie, hľadajtet hodnoty Stav VN baterie / VN batéria - kapacita

BMW (i3, i8, iX, iX1, iX3...): v jednotke SME (elektronika rizeni pamati) hľadajte položku Dostupná energie když je vysokonapäťová batérie plne nabitá. Tiež môžete pre BMW i3 otvoriť bez diagnostiky skryté menu (&ab_channel=MarkusKlemm" target="_blank">video) a pozrieť si kapacitu v kWh, alebo cez aplikáciu electrifyed (link) a ELM zariadenie (napr. naše BT3 / UCSI-2100) pozrieť už aj vypočítanú hodnotu SOH v percentách. Hodnoty novych batérií na porovnanie vyčítanej hodnoty s využiteľnou/celkovou: 

i3 60 Ah: 18.2 kWh (22 celková) lithium-ion
i3 94 Ah: 27.2 kWh (33 celková) lithium-ion
i3 120 Ah: 37.9 kWh (42.2 celková) lithium-ion

 

Fiat (500e...): v jednotke BPCM (riadiaci modul batériového zdroja) hľadajte hodnoty SOH (môže ich byť viac)

Honda (E...): v jednotke Modul monitorovania stavu batérie hľadajte hodnotu Kapacita batériovej jednotky

Hyundai, Kia (EV6, e-Soul, Ioniq, Ioniq5, Ioniq6...): v jednotke BMS (Systém riadenia batérie) / HEV battery system (pri hybridoch) hľadajte hodnotu SOH

Mercedes (EQA, EQB, EQC...): v jednotke Systém riadenia batérie hľadajte hodnotu Maximálna kapacita článku (len niektoré vozidlá ju majú).

Peugeot / Citroen / Opel (208, 308, hybridy...): v jednotke Trakčný akumulátor hľadajte napr. Kapacita trakčnej batérie