50. LAUNCH - Nelegálne kópie / šedý dovoz - čínska distribúcia

Na trhu je možné stále kúpiť nelegálne zariadenia LAUNCH, prípadne verzie určené pre iný trh, alebo verzie s obmedzenými funkciami. Upozorňujeme na zariadenia Creader IV, Creader V (typ Creader V+ sa ešte môže predávať zo skladov), Creader VI, Codetech, PocketTech, X431 GX3 / Master / Diagun II, Diagun III, Heavyduty a Solo - u všetkých týchto typov skončila oficiálna výroba ešte v roku 2014. Všetky ponuky (inzeráty, diskusné fóra, menší predajcovia, eshopy...) majú tieto typy v nových kusoch už len ako nelegálne kópie (od predajcov na stránkach Aukro, Ebay, Allegro, Aliexpress...). 

 

Kúpou zariadenia od neautorizovaného predajcu riskujete:

Zariadenie zo šedého dovozu (čínska distribúcia) - firma LAUNCH vyrába svoje produkty v mierne odlišných verziách pre jednotlivé trhy. Neoficiálni predajcovia kupujú cez Ebay / Aliexpress lacnejšie verzie globálnej (čínskej) distribúcie, alebo zariadenia pre malajzijský/USA/ruský trh (aktuálne napríklad zariadenia označené 431 PROS, PRO3S, PRO3S+, PRO V, PRO V+, Mini, Elite a podobne aj s peknými príponami 2.0, 3.0, 4.0, 5.0 až nekonečno bodka nula). Tieto zariadenia môžu mať odlišnú softvérovú výbavu (podporované značky, typy motorov, jazyky, funkcie obmedzené legislatívou...), dizajn a príslušenstvo (redukcie, návody...). Taktiež nemusia mať dostupné všetky online funkcie.

Nedostupnú diagnostiku nových zamknutých vozidiel - čínsky výrobca Launch nemôže do svojich zariadení predávaných z Číny doplniť diagnostiku väčšiny nových zamknutých modelov, pretože to nedovoľujú samotné automobilky z dôvodu bezpečnosti. Riešenie zabezpečuje oficiálne zastúpenie v Európe, nemecká firma Launch Europe, ktorá rieši vlastné servery a zmluvy pre tento účel. Launch Europe má vlastné modely zariadení Launch, ktoré nájdete popísané na tejto stránke, v katalógu produktov a v ponuke oficiálnych predajcov Launch Europe. Zjednodušene ide pri profesionálnej rade o modely s označením "X431 EURO". Určite sem nepatria modely z čínskej distribúcie spomenuté vyššie.

Zariadenie bez podpory a záruky - všetci predajcovia, ktorí podnikajú na čierno, nemajú povinnosť poskytnúť Vám plnohodnotnú záruku. Problémy preto riešia často zmenou telefónneho čísla... nedoporučujeme kupovať diagnostické zariadenia z inzerátov a rôznych aukčných portálov. Vždy si vyberajte firmu, ktorá je na trhu dlhý čas a má kamennú prevádzku/sklad s možnosťou osobného stretnutia / predvedenia / požičania predvádzacieho zariadenia. Slovenský trh je preplnený eshopmi, ktorých príprava trvá pár dní a ľudia v pozadí sú len obchodníci - počas záujmu zákazníkov tovar predávajú, neskôr ho v ponuke vystriedajú iné zaujímavé produkty (mobilné telefóny, tablety, autodiely domáce spotrebiče, náradie...). U autorizovaného distribútora so zariadením kupujete aj technickú podporu a servis na ďalšie roky. Pre žiadne zariadenie Launch z čínskeho dovozu nerobíme servis, poradenstvo, ani aktualizácie.

 

Originálne zariadenia Launch určené pre EU distribúciu sa stávajú čoraz dostupnejšími a ich cena je porovnateľná / nižšia v porovnaní s európskymi výrobcami diagnostických prístrojov. Dôvodov na kúpu originálneho európskeho zariadenia Launch s podporou a aktualizáciami je neporovnateľne viac, ako na kúpu problematických kópií produktov značky LAUNCH, alebo zariadení z čínskej distribúcie. Jedinou výhodou čínskych zariadení tak ostáva len niekedy mierne nižšia cena.

 

Ďalším rizikom sú nelegálneho zariadenia, kde sa najčastejšie použije HW / hlavica z nižšieho modelu s upraveným softvérom, pri ktorých riskujete:

Zabavenie políciou/colným úradom pri potvrdení porušenia autorských práv (počas prepravy, ale aj počas používania).

Znehodnotenie nedostupnosťou aktualizácií - každý predajca, ktorý sľubuje aktualizácie formou CD / emailom predáva nelegálne kópie. Jediná legálna forma aktualizácie je registráciou zariadenia na oficiálnej stránke, resp. automaticky priamo v zariadení. Ak by ste sa rozhodli v budúcnosti zariadenie oficiálne aktualizovať, nebude to možné. Výrobca nám nemumožňuje aktualizovať ani originálne zariadenia zo šedého dovozu (sériové čísla pre iný trh, ktoré dodávajú predajcovia z Číny/USA na stránkach ako Ebay, Aliexpress...).

Úmyselné znehodnotenie výsledkov diagnostiky s Vašim zariadením - firma LAUNCH (ako aj viacero ďalších) upravuje softvér pre sériové čísla zariadení, ktoré sú na trhu klonované. Aj keď by Vám predajca vedel dodať najnovšie verzie programov pre jednotlivé značky, môžu v nich byť urobené zmeny, napríklad zamenené/vymazané textové popisy chybových kódov. Zariadením tak napríklad vyčítate chybu snímača kľuky pri vadnom snímači vačky. Týmto sa jeho hodnota výrazne znižuje a môže viesť k vyšším výdavkom spojeným s nesprávnou výmenou komponentov. Ďalšia forma ochrany je nenačítanie niektorých jednotiek - nespojíte sa napríklad s prístrojovým panelom, aj keď v ňom chyba nie je.

 

Niektorí zo zahraničných predajcov / portálov s nelegálnymi kópiami:

1 http://www.autonumen.com
2 http://www.hony-tech.com
3 http://www.aototech.com
4 http://www.obdchina.com
5 http://www.obdfactory.com
6 http://www.bongch.com
7 http://www.launchx431.net
8 http://www.ecubase.com
9 http://www.yakotrade.com
10 http://www.accautotool.com
11 http://www.kingdiag.com
12 http://www.obd2club.com
13 http://www.x431.us
14 http://www.anyscanlt.com
15 http://www.auto-tool-shop.com
16 http://www.canbusobd.com
17 http://www.cnautotool.com

18 Ingeniera del Automovil Total (Uruguay)
19 http://www.kingdiag.com
20 http://www.ecartool.cn
21 http://www.launchx431diagun.net
22 http://www.diagobd.com
23 http://www.vtoolshop.com
24 http://www.auto-diagnostic-tool.com
25 http://www.budgetdiagnostics.co.uk
26 http://www.chiltonsondemand.com
27 http://www.todoparatalleres.com
28 http://www.vdds.co.uk/main/
29 http://www.obdresource.com
30 Auto Tec (Argentina)
31 http://cnreliable.com
32 http://www.budgetdiagnosis.co.uk
33 http://www.earlstage.co.uk
34 http://www.worldiagnostic.com
35 http://www.eurossy.com
36 http://www.szhtech.com
37 http://www.ecustar.com
38 http://www.ecucar.com
39 http://www.uiftech.com
40 http://www.telantcar.com
41 http://www.ufodaig.com
42 http://www.ccssit.cn
43 http://www.autocarshop.co.uk
44 http://www.ecubase.com
45 http://www.ignistraining.net
46 http://microcore.en.alibaba.com
47 http://www.softti.com/hsttechnologies
48 http://www.autotec-direct.com
49 http://www.reliablediag.com.cn
50 http://www.hony-tech.com
51 http://lista.mercadolivre.com.br
52 http://www.europeanworks.net
53 Aoto Technology Co.,LTD
54 http://www.x431.us
55 Auto Tec (Argentina)
56 http://www.preciolandia.com
57 MANINI TECH
58 http://testronicing.blogspot.com
59 http://www.launchdiagun.com
60 http://www.eobdtech.com
61 Gotze Ingenieria S.A. (Paraguay)
62 http://www.launchpk.com
63 http://digiobd.en.alibaba.com
64 http://www.cnltrading.com.py
65 http://testronicing.blogspot.com
66 http://www.autocarsperu.com
67 http://www.diagnostictoolperu.com
68 http://www.launchperu.com

69 Car Solutions y afiliados (R. Dominicana)

70 http://launchx-431.com/

50. LAUNCH - Nelegálne kópie / šedý dovoz - čínska distribúcia - Galéria 4