13: Windows náš každodenný... (2013)

Upozornenie: článok bol vytvorený v roku 2013.

 

Tento článok bude len istým zamyslením nad vývojom OS (operačných systémov) Windows z pohľadu použita v autoservise, alebo na prácu všeobecne. Práve som dostal na prípravu nový počítač Lenovo, predinštalovaný Windows 8... Keďže v servise nebude (zákazník má na diagnostiku iný s Windows 7), netrval som na preinštalovaní. Veď keby aj niečo, tak zariadenie, ktoré vlastní, nemá s inštaláciou na W8 problém.

Prvé spustenie - uvítanie chybou Fan Error u nového počítača... no uvidíme, Lenovo by mala byť lepšia značka. Zobrazilo sa logo výrobcu, pod nim točiaca sa gulička, asi niečo pracuje. Po 20s sa všetko vyplo, ostala len čierna podsvietená obrazovka. Na chvíľu som si nebol istý - žiadne spúšťanie, žiadna informácia o čakaní, žiadne upozornenie, že neboli nájdené bootovacie súbory... čierna diera. Ešte som nevedel, či je to vôbec PC s predinštalovaným systémom, alebo nie (zákazník ho dostal v akcii s iným výrobkom... nie je podstatné, či ho potreboval, aj tak ho zaplatí v hlavnom poplatku za výrobok). Na spodnej strane lesklé logo Windows 8, žiadne čísla... navyše výrobca PC ušetril 10 centov a nedal na PC žiadnu kontrolku práce disku. S uchom hľadajúcim klasické škrčanie pri pohybe hlavičky disku som si spomenul na článok o novom zabezpečení, kde bude systém overovať aktiváciu na konkrétny PC (HW identifikácia), nie podľa aktivačných kódov... možno je to tu. Microsoft toto smerovanie urýchlil po súdnom rozhodnutí, kde mu bolo zakázané zamedzovať ďalší predaj použitých licencií. Keď sa Vám poškodil PC, nemohli ste oficiálne prelepiť/kúpiť nálepku a nainštalovať systém znova... ale už môžete (Windows XP, Vista, 7). Dokonca ani originálne CD nie je potrebné a všetko bude legálne, pretože ste za systém zaplatili a nie je podstatné, či samostatne / v cene nového počítača. Takto v poslednom čase nakupujeme aj my použité licencie na Windows XP/7 - zlatý základ pre každý autoservis. Idú na ňom všetky diagnostické zariadenia, žiadne problémy, antivírus zdarma... U W8 takýto prenos asi nebude možný, zbytočne prelepíte logo, ak bude systém viazaný na HW. Nás sa to ale netýka, W8 zatiaľ nemá v autoservisoch žiadny zmysel.

Systém nabehol - na uvítanie sa zobrazí nová plocha, kde má aj skúsený používateľ problém zorientovať sa. Možno keby som s tým robil nejaký ten týždeň... inak katastrova, bez možnosti výberu pôvodného usporiadania. Zjavne nie som sám a Microsoft zase raz urobil hlúposť. Nestačí, že niečo ide, skomplikujme to... Ono je to s tými OS od Microsoftu stále ako na hojdačke - XP hore, Vista dole, 7 hore, 8 dole. Vráťme sa ale k inštalácii.

Zachránime čo sa dá - ako prvé ma napadla aplikácia na vrátenie starého vzhľadu (klasické menu Štart, pracovná plocha pri zapnutí...). V ponuke je ich viac, nainštaloval som StartW8. Po reštarte nabehla plocha, pri pohybe myšou do úplne krajného ľavého dolného rohu je možné stále zobraziť aj inovatívne (katastrofálne) menu. Hlavný problém vyriešený, majiteľ bude môcť PC používať... neverím, že by si s novým vzhľadom poradil, hlavne keď ide o človeka vo vyššom veku a bez školiteľa.

Prečo tak negatívne? Neviem, či sa dnes robia systémy pre ľudí do 18 rokov, alebo v čom to je. Otvorte si mobil s Androidom, koľko vymožeností má, hlavne ak je prístup k internetu... lenže je to stále mobil a vždy keď chcete rýchlo zavolať/poslať SMS, môžete. PC u dospelých ľudí neslúži ako náhrada reálneho života, ale ako prostriedok pre prácu. Microsoft im ju uľahčil zaujímavým spôsobom, tak si aspoň pozrieme čo v novom menu je. Pošta, Ľudia, Správy, Kalendár, Fotografie, Financie, Počasie, RSS, Mapy, SkyDrive, Obchod, Hry, Fotoaparát, Hudba, Cestovanie, Video... skoro všetko chce prihlásenie do konta Microsoftu. To je vlastne aj najlepší spôsob ako kontrolovať ľudí. Prečo sa niekto stará do toľkych vecí? Lebo vo všetkom je biznis a ak si vyberiete vhodnú dovolenku, pozriete reklamu, na niečo kliknete, založíte email tam kde máte, dostanete pár reklám, nainštalujete vhodný program... vždy na tom niekto získa. Všimli ste si, že ak hľadáte na PC informácie napr. o autodiagnostike, tak aj po otvorení stránky s úplne inou témou sa zobrazia reklamy firiem na diagnostické/servisné vybavenie? Sledovanie správania a snaha ovplyvňovať je tu stále.

Dokončujem prácu - z programov som odinštaloval asi 10, ktoré slúžia na správu, udržovanie, komunikáciu, nakupovanie aplikácií, multimédiá, updatovanie všetkého možného... hlavne, že doteraz nič podobné nebolo potrebné. Ešte aj návod k počítaču je vo forme samostatnej aplikácie, ktorá môže kedykoľvek doporučiť novú batériu/príslušenstvo od správneho dodávateľa. Myšlienka dať užívateľovi tú najsprávnejšiu cestu na všetko je tu dobre podchytená. Vyčistené, PC začal ísť konečne celkom svižne a môžem sa vrátiť k inštaláciám na systémoch vytvorených s triezvejšou hlavou.

 

Článok vytvorený 22.11.2013.