1: Pozor na modré čínské kabely... ako je to v skutočnosti? (2010)

 • 1. verzia- cip FTDI FT232BL
  1. verzia- cip FTDI FT232BL
 • 1. verzia- cip FTDI FT232BL
  1. verzia- cip FTDI FT232BL
 • 2. verzia- cip FTDI FT232RL
  2. verzia- cip FTDI FT232RL
 • 2. verzia- cip FTDI FT232RL
  2. verzia- cip FTDI FT232RL

Tento článok som sa rozhodol napísať ako reakciu na zavádzajúce inzeráty, ktoré sa rozmnožili pred pár mesiacmi hlavne po českom internete. Ide o inzeráty, ktorých spoločným charakterom je veta "Pozor na modré kabely z číny, špatne komunikují" resp. podobná fráza. Upozorňujem práve na takýchto predajcov - sú to len internetoví predavači, ktorí popri mobiloch, MP3/MP4kach a inej čínskej elektronike dovážajú aj diagnostické káble. O ich technickej úrovni svedčí nielen spomínaná veta, ale aj ďalšie hlúposti v popise diagnostík. Práve u nich vám hrozia starosti v budúcnosti, ked sa opýtate, čo s problémom pri inštalácii, ako zdiagnostikovať nekomunikujúce auto stojace v dielni... a možno dostanete jednoduchú odpoveď - "modré auta, špatne komunikují".

 

Ako to teda je?

 

1. Všetky diagnostické káble KKL, ktoré som našiel na našom trhu sú vyrábané v Ázii a dovážané, okrem 1-2 výrobcov na SK+CZ trhu. Ide o úplne rovnaké zapojenie, je však otázna kvalita. Veľké spoločnosti z východu používajú pri spájkovaní často drahé stroje na automatické osadzovanie, ktoré pri svojom objeme výroby nemajú problém zaplatiť. Káble spájkované "na kolene" by som preto zaradil kvalitatívne na nižšiu úroveň, nie vyššiu, ako sa snaží presvedčiť predajca. Toto všeobecné pravidlo potvrdzujú napríklad aj skúsenosi majiteľov FoCOMu z prvých rokov výroby - po otvorení HW boli zhrození z úrovne spájkovania... našťastie výrobca dal postupne všetko na úroveň aktuálneho storočia.

 

2. Farba diagnostického kábla závisí LEN od dodávateľa / požiadaviek zákazníka (pri väčších odberoch). Upozornenia v inzerátoch založené na farbe kábla sú len výmyslom predajcov pre neskúsených zákazníkov. Aby som však nehovoril do vetra aj ja, objednal som pre testovanie 2 druhy káblov v kompletne modrej a modro-striebornej kombinácii, od 2 rôznych výrobcov. U oboch káblov boli použité čipy firmy FTDI (prevodníky sériový port-USB port), konkrétne verzie FT232BL - s externým oscilátorom a FT232RL - s interným oscilátorom. Vnútorné vyhotovenie káblov je na strojovej úrovni, takže žiadne studené spoje, zliate piny.

 

Problematika samotného vyhotovenia- KKL káble sú vo svojej podstate prevodníky medzi USB portom počítača a autom, ktoré používa pre komunikáciu linky K a L (môžeme si predstaviť zjednodušene ako 2 piny v OBD2 konektore). Vyhotovenie kábla KKL (schéma) je dostupné na internete. Rozdiely medzi samotnými verziami sú v podstate len v použitom prevodníku (obvode) USB-RS232. Lídrom v tejto oblasti sú čipy firmy FTDI (http://www.ftdichip.com/), ktoré môžete nájsť aj v našom mojom type. Nevýhodou týchto prevodníkov je ich cena, preto sa výrobcovia rozhodli ponúknuť aj alternatívy. Práve tu sa začínajú reálne skúsenosti majiteľov s problematickou komunikáciou. Takýto kábel by vám auto nemal poškodiť, môžete mať však problémy:

 

-s riadiacou jednotkou sa spojíte pomalšie (nižšia stabilná komunikačná rýchlosť...)

-spojíte sa až na viacerý pokus (pokojne až na 3.-4.)

-komunikácia bude vypadávať (tu už nevylučujem poškodenie, ak práve budete napr. kódovať riadiacu jednotku / robiť servisnú funkciu...)

 

S našimi káblami KKL s čipom FTDI som nemal nikdy problémy / výpadky, minimálne reklamácie u kusov s chybou od výroby. Odskúšal som ich na mnohých vozidlách a taktiež so sotvérom MultiECUScan pre diagnostiku vozidiel Fiat/Alfa/Lancia. Na začiatku článku som priložil fotografie vnútorného vyhotovenia, kde si môžete pozrieť kvalitu ich spracovania.

 

Čo doporučiť na záver?

 

Neodporúčam kupovať čierne káble - nie sú také viditeľné a keď spadnú, určite ich prejde v dielni auto / rozšiapu zákazníci. Zároveň môžete byť obvinený zo satanizmu. Neodporúčam ani modré - tupší kolegovia by sa vám mohli vysmievať, že máte "špatne komunikujúci kúsok". Kombinácie farieb samozrejme poberajú nevýhody z oboch, takže na taký musí byť škodlivé už len pozerať sa bez slnečných okuliarov (s UV filtrom samozrejme). Riešením sú káble ružové, ktoré určite ocenia zákazníčky a špecifickí zákazníci. O kvalite komunikácie snáď ani nemusím písať - ružová je ružová...