24: Vypnutie START-STOP systému VW koncern (2023)

Systém štart-stop je výsledkom stále prísnejších emisných noriem. Tlak na automobilky, aby ich vozidlá dosiahli čo najnižšiu normovanú spotrebu (v starom testovacom cykle) vyústil k hľadaniu spôsobov, akými sa snažili systém obísť. Prelepovanie častí karosérie, prebíjanie batérie pred jazdou, prehusťovanie pneumatík... Jednou z reacií bol aj systém vypínania motora pri zastavení. Táto minimálna úspora paliva so sebou nesie veľa nevýhod (namáhanie štartovacieho systému, batérie, znížený komfort, zvýšené opotrebovanie motora, poruchy... https://auto.idnes.cz/statistiky-spolehlivosti-aut-deq-/auto_ojetiny.aspx?c=A130510_145320_auto_ojetiny_fdv ), preto hneď po jeho zavedení začalo hľadanie spôsobov trvalého vypnutia (aby funkciu majiteľ nemusel vypínať tlačidlom pri každom štarte). Ako príklad sme spracovali postupy pre VW koncern, kde je možné zmeniť napríklad požadované napätie po zapnutí zapaľovania, alebo okolitú teplotu na hodnotu, ktorá určite nebude dosiahnutá = systém ostane vypnutý. Nasledujúce postupy sú určené pre zariadenia VCDS, pretože toto má v sebe automatické funkcie - https://www.autodiagnostika.jantolak.sk/?35,vcds Vhodný postup vypnutia záleží od konkrétneho vozidla, ak prvý nebude fungovať, vráťte všetko do pôvodného stavu a skúste ďalší. Niektoré nové vozidlá je možné vypnúť len úpravou softvéru v riadiacej jednotke motora, nie cez diagnostiku.

 

Postup 1. Otvorte jednotku 19 CAN Gateway a v časti 10 Prispôsobenie nastavte požadovanú vonkajšiu teplotu pre aktiváciu na 45 stupňov. Defaultná hodnota je -50 stupňov.

Postup 2. Otvorte jednotku 19 CAN Gateway, 07 Kódovanie a zmeňte príslušnú hodnotu na Start/Stop System NOT installed (resp. jej preklad).

Postup 3. Otvorte diagnostikou 01 Motor, vyberte 10 Prispôsobenie a v menu - Activation of start/stop function.

Postup 4. Otvorte diagnostikou 01 Motor, vyberte 07 Kódovanie a vypnite v ňom START/STOP sytém.

Postup 5. Otvorte diagnostikou jednotku 19 CAN Gateway, ak jej číslo začína 5Q0, môže Vám tento postup pomôcť. Vyberte v jednotke 10 Prispôsobenie a položku  Start/stop start voltage limit, nastavte ju na novú hodnotu napríklad 12,1V a uložte.

Postup 6. U niektorých vozidiel (testované Audi 2012-2014) sa dá nastaviť ukladanie posledného stavu start-stop systému. Ak ho raz vypnete tlačidlom, po novom štarte ostane vypnutý až do ďalšej zmeny tlačidlom. Otvorte jednotku 09 Centrálna elektrika, 16 Bezpečnostný prístup, použite login 20113, otvorte 10 Prispôsobenie a pohľadajte v zozname zmenu defaultnej hodnoty po zapnutí zapaľovania. Mala by byť v kanáli 34 a jej hodnota by mala byť 32 pre aktivované pamätanie posledného nastavenia.

Postup 7. Hlavne pri novších modeloch nemusí byť vôbec možné vypnúť tento systém cez diagnostiku. V takomto prípade sa robí úprava softvéru v riadiacej jednotke motora (rovnaký postup ako pri úprave výkonu, vypnutí komponentu...).