Výučba

Často sa stretávame s využívaním nášho poradenstva pre základné problémy okolo autoelektroniky, pre to sme sa rozhodli pripraviť našim zákazníkom študijné materiály a doporučiť odbornú literatúru. Systém poradenstva a technickej podpory je určený len pre zariadenia, ktoré dodávame a pre ich prevádzku.

 

Prevádzkovanie a práca v autoservise vyžaduje nie len vedomosti z oblasti podnikania, ale najmä odborné znalosti.

 

Ide najmä o vedomosti:

- zo všeobecnej konštrukcie automobilov (rozdelenia pohonov, konštrukcia motorov...)

- o konštrukcii spaľovacieho motora a samotnom procese spaľovania/vznietenia (celý proces práce motora - nasávanie, kompresia, výbuch, výfuk)

- o elektronických snímačoch (funkcia a signály indukčných, hallových, teplotných snímačov, lambda sondy...)

- základy z oblasti systémov riadenia motora (typy zapaľovaní, typy vstrekovaní, prepojenie na snímače, ktoré sú zodpovedné za riadenie konkrétneho systému...)

- základné vedomosti o systémoch, ich prepojení a funkčnej závislosti (immobilizér a jeho časti, snímanie rýchlosti cez ABS, snímanie teploty pre motor a prístrojový panel...)

 

Pre prácu s dnešnými vozidlami je potrebné mať základy zo všetkých oblastí. Nie je možné, aby ste napríklad dokázali riešiť chyby elektrického systému motora bez znalostí jeho konštrukcie a samotného spaľovacieho procesu.

 

Všetky tieto vedomosti nadobudne automechanik väčšínou počas štúdia v škole spojeného s praxou. Ak sa tak nestane, prípadne človek prechádza na prácu servisného technika z iného vzdelania, je nutné učiť sa. Odborná príprava v dnešnej dobe nemusí byť drahá. Rozhodnúť sa môžete vo všeobecnosti pre 2 formy- kurzy, alebo/a literatúru.

 

Kurzy- viaceré organizácie sa zaoberajú poskytovaniu vzdelávacích kurzov s rôznym zameraním pre automechanikov. Ide o finančne náročnejšiu fomu vzdelávania, ktorá je vhodná pre doplnenie základných vedomostí a skúseností. Doporučujeme ak ste skúsený mechanik a chcete rozšíriť svoje služby o profesionálnu diagnostiku, meranie s osciloskopom, servis nových vstrekovacích systémov... Kurzy určite nie sú najlepším riešením, ak nepoznáte základné snímače v aute a z elektriky zvládnete odmerať maximálne napätie batérie...

 

Informácie o školeniach:

https://www.jirihampldiag.cz/obsah-a-videozaznamy-ze-skoleni/

https://skoleniaabosch.cz/Skoleni/Terminy-skoleni.html

https://motofocus.sk/category/skolenia

https://www.intercars.sk/skolenia/

https://www.fcd.eu/course

https://www.fcd.eu/academy

http://www.pc-autodiagnostika.cz/skoleni-vag-com

Informácie o ďalších kurzoch môžete hľadať aj u svojho dodávateľa autodielov, alebo v časopise Autoexpert http://www.autopress.cz/

 

Literatúra - finančne nenáročný spôsob štúdia, ktorý má výhodu - vždy sa k nemu môžete vrátiť, vyhľadať konkrétne informácie podľa potreby. Nevýhodou je dlhší potrebný čas, ten si však na štúdium budete musieť vyčleniť. Knihy sú najlepším riešením, ak s prácou v odbore servisu vozidiel začínate, alebo rozširujete ponuku o niektorú základnú službu (napr. sériová diagnostika). Ak neviete ako pracuje Hallov, Indukčný, Lambda snímač, váha vzduchu, škrtiaca klapka... stačí správna kniha a neskôr môžete absolvovať doplňujúce školenie.


Príklady obchodov s príručkami:

najlacnejsie-knihy.sk   martinus.sk   pantarhei.sk   gorila.sk   megaknihy.sk   knihyprekazdeho.sk

Stačí pohľadať a v každom internetovom kníhkupectve určite nájdete 5-10 kníh vhodných do autoservisu. Rovnako bývajú aj v niektorých kníhkupectvách, výhodou je možnosť preštudovania obsahu a presnejšieho výberu ešte pred zaplatením.

 

Nezabúdajte:

1. Autoservis je len taký dobrý, ako jeho zamestnanci, ich vedomosti a schopnosti. Samotné vybavenie má menšiu užitočnú hodnotu, aj keď je finančne nákladnejšie.

2. Investícia do vedomostí sa vráti tým, že problém vyriešite rýchlejšie, samostatnejšie a lacnejšie. Časti sa vráti tým, že problém vôbec dokážete vyriešiť...

3. Každá investícia do vybavenia môžu byť vyhodené peniaze, ak ho nebudete vedieť použiť, nainštalovať, servisovať... Vyberajte si vždy dodávateľa, ktorý bude vedieť poskytnúť kompletnú starostlivosť k dodávanému zariadeniu nie len po kúpe, ale aj za niekoľko rokov.

 

Ak ste článok dočítali až do konca, môžete si stiahnuť pekný program, ktorý jednoduchým spôsobom ukazuje reakciu spaľovacieho motora na rôzne závady - poškodený VN vodič / jednotka / cievka, sviečka zanesená sadzami / olejom, krátka / dlhá vzdialenosť elektródy, netesnosť v saní / vo valcoch... LINK TU. Na virtuálnom osciloskope môžete sledovať preskokové napätie, stabilitu dĺžky horenia, napätie horenia... otáčky sa striedajú voľnobeh / 3000ot/min pre sledovanie v rôznych režimoch.

 

Aktualizácia 8/2020, preberanie len s uvedením zdroja.