7: Ako vybrať notebook pre diagnostiku (2011)

Upozornenie: článok bol vytvorený v roku 2011

 

Tento článok som sa rozhodol napísať po viacerých skúsenostiach s počítačmi mojich zákazníkov. Všeobecne som bol toho názoru, že dnes už každý nový notebook plne spåňa požiadavky bežných diagnostických zariadení. Nie je to ale pravda, pretože výkon je len jedným z mnohých kritérií, podľa ktorých notebook pre dielňu vyberáme. Dodržaním istých zásad pri výbere Vášho notebooku si ušetríte veľa budúcich starostí.

 

1. Displej

Začneme častým problémom, ktorý dostal viacero servisákov. Na našom trhu sa objavili rôzne mininotebooky ako Asus EEE,  HP mini, Acer Aspire One a iné s uhlopriečkou od 7“ (1 palec = 2,54cm). Pekný maličký notebook je síce praktický pri prenášaní, ale tým to končí. Viacero diagnostických programov (napr. Lexia), ale aj ďalších doplnkových programov (Autodata...) vyžaduje vyššie rozlíšenie, ako ich displeje ponúka. Vyberajte preto len počítače s rozlíšením od 1024x600 bodov. Priemer obrazovky si musíte vybrať sami. Ak ho chcete používať len na diagnsotiku, ako minimum odporúčam 10. Najlepšie je navštíviť niektorý z PC obchodov a pozrieť si skutočné rozmery, ako maximum odporúčam 15,4“. Ak chcete používať jeden počítač aj na internet a iné programy ako diagnostické (napr. servisné - Vivid, Autodata), zvoľte uhlopriečku 14-15,5.

 

Naše PC vybavenie: vystriedal som viacero notebookov, ale displejom mi najlepšie vyhovovala kombinácia klasického 15,4“ na internet, servisné programy, dielenské príručky... a na diagnostiku menší 10“ notebook s dotykovou obrazovkou, prípadne 14,1 ako Lenovo T4xx.

 

2. Vyhotovenie

Vyhotovenie Vášho budúceho notebooku môže byť buď klasické, alebo tablet. Tablet (napr. EEE T101MT) predstavuje počítač s dotykovou obrazovkou, ktorý môže nájsť v servise využitie. Pre tablet je veľmi užitočné dokúpiť ihneď aj ochrannú fóliu na displej.

 

3. Značka

Dnes je na trhu príliš vela značiek, aby sa spotrebiteľ mohol jednoducho zorientovať. Moje odporúčanie: na značke nešetrite. Dôvody:

- spoľahlivosť: treba si uvedomiť, že notebook v servise nebude využívaný ako u študenta. Bude častejšie prenášaný, vystavený nárazom, pracovná teplota môže byť aj mínusová, v lete pot na klávesnici, prach, olej pri styku s jeho povrchom... Nemusíte hneď kupovať nový priemyselný a prachuodolný typ za veľké peniaze. Bežnému živnostníkovi / menšiemu servisu sa určite nerozpadne nejaký ten Dell, HP, prípadne Lenovo. Zo skúsenosti prežili v servisoch dlhé roky staré modely značky IBM (dnes Lenovo). Skúsenosti užívateľov dokazujú kvalitu aj dnešných typov tejto značky, hlavne odolnejšej (a drahšej) rady T, preto z nej dodávame repasované kusy.

- záruka: nebojte sa kúpiť model s viac ako 2 ročnou zárukou, prípadne ak diagnostiku vyžadujete každý deň, opýtajte sa na možnosti rozšírenia záruky (viac rokov, oprava do 24 hodín u zákaznika atď.).  

 

4. Výkon

Dnešné nové notebooky sú výkonom väčšinou predimenzované pre naše požiadavky, preto tu netreba veľa riešiť. Pozor si treba dať na spomínané najmenšie počítače, kde sa používajú iné typy procesorov (slabšie s menšou spotrebou). Pre bežné diagnostické programy stačia, ale ak by ste  chceli používať napríklad ESItronic, bolo by to asi pomalšie, ako by ste chceli. Zo skúsenosti spomínaný Asus EEE s procesorom Atom 450 stačí aj na Multidiag (ATAL), len spustenie programu trvá dlhšie (15-30 sekúnd). Následná práca je už dobrá. Pri väčších uhlopriečkach notebookov odporúčam nesnažiť sa vybrať za každú cenu najvyšší výkon. Niekedy znamená najrýchlejší procesor v rovnakom obale problémy s chladením a častejšie poruchy vplyvom prehrievania.

 

5. Operačný systém

Operačný systém je najčastejším problémom dnešných notebookov. Zákazník si kúpi odporučený PC a pri prvej inštalácii zistí, že jeho 64 bitový operačný systém (OS) Windows je nepoužiteľný. Stále veľa OEM programov je určených len pre 32 bitové verzie OS, u komerčných programov nebudete mať problém ani so 64b verziami.  Konkrétny typ Windowsu - najosvedčenejším sa stal Windows XP,  ktorý je dnes už nahradený s Windows 7. Z praxe zatiaľ neboli s W7 problémy a vždy sa funkčnosť aj starších programov dala vyriešiť zapnutím režimu kompatibility. Veľkým oblúkom sa ale vyhnite Windows Vista, je to najväčší nepodarok od Microsoftu.  Nové systémy ako Windows 8, 8.1, 10 - ak používate komerčné zariadenia, nebudete mať problémy. Pri každom našom produkte je zoznam podporovaných systémov uvedený.

 

6. Rozhrania, výbava

Notebook musí mať aspoň 2 USB sloty, ideálne 3+. Niektoré diagnostiky vyžadujú 2 porty a keď budete chcieť pripojiť ešte myš/USB kľúč, tak môžete mať smolu. Mechanika - ak máte samostatný PC na diagnostiku, tak ju nemusí obsahovať (hlavne menšie typy ju nemávajú). V takomto prípade je vhodné dokúpiť si externú USB DVD mechaniku, budete ju používať pri aktualizáciách a nových inštaláciách. Myš/klávesnica - externé typy nepotrebujete, budete spracovať hlavne pri aute / v teréne.

 

Zhrnutie pre výber diagnostického notebooku:

- Hľadajte notebook s uhlopriečkou 10- 15,4“ a rozlíšením minimálne 1024x600 bodov (ideálne od 1024x768). Veľkosť displeja vyberajte podľa reálneho porovnania vystavených kusov v niektorej PC predajni.

- Vyberajte systém podľa diagnostiky, ktorú budete na PC inštalovať.

- Nikdy nekupujte najlacnejšie značky ako Umax - vysoká poruchovosť, označenie nemá nič spoločné so staršími kvalitnými výrobkami Umax (napr. skenermi), len meno.

- Odporúčame mať dva počítače - jeden LEN na diagnostiku a druhý (môže byť aj stolný PC) na internet, kancelárske programy, servisné programy (Vivid, Autodata a iné).

- Môžete vyskúšať dotykovú obrazovku, hľadajte min. 2/3 USB porty a môžete si dokúpiť ochrannú fóliu (pri dotykovom displeji).

 

Článok vytvorený 18.7.2011, úprava 1.11.2017 . Preberanie len s uvedením zdroja a originálnych linkov.